Białorusinki za silne

Reprezentacja Białorusi pokonała Polki 71:50 w kolejnym spotkaniu kwalifikacyjnym do EuroBasketu 2019.

W pierwszych minutach spotkania dobra obrona Polek nie pozwoliła rozwinąć skrzydeł Jelenie Leuczance, a to z kolei przekładało się na bardzo wyrównany wynik. Biało-Czerwone nie potrafiły jednak tego wykorzystać - po trójce Tatsiany Lichtarowicz było już 9:3 dla gospodyń. Po 10 minutach gry Białoruś prowadziła 13:6. W drugą kwartę kadra weszła z większą energią i potrafiła odrobić część strat - dzięki trafieniom Pauliny Misiek zbliżyła się na zaledwie dwa punkty. Rywalki odpowiedziały na to serią 10:0 i ponownie kontrolowały wydarzenia na parkiecie. Świetnie prezentowała się Wiktoria Hasper, a po trójce Wolhy Ziuzkowej pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 36:23.

W trzeciej kwarcie niewiele się zmieniało - Anastazja Wieremiejenka i Tatsiana Lichtarowicz powiększały przewagę swojego zespołu do 15 punktów. Ekipa trenera Arkadiusza Rusina ambitnie walczyła, ale nie była w stanie odrobić strat. Ostatecznie po 30 minutach było 51:35. Podobnie wyglądała czwarta kwarta. Bardzo dobrze radziły sobie Snytsina oraz Papowa, a przewaga wzrosła do nawet 26 punktów. Tego prowadzenia Biało-Czerwone nie były już w stanie zmniejszyć. Białorusinki odniosły pewne zwycięstwo - 71:50.

- Pierwszą kwartę zagraliśmy na siedmiu procentach z gry. Gdy jest problem ze zdobywaniem punktów, to koszykówka jest ciężka - do grania i do oglądania. Zdajemy sobie sprawę z naszych niedoskonałości. Nie da się jednak grać z takimi rywalkami i nie wykorzystywać prostych sytuacji. Dzisiaj Białoruś zagrała lepiej z dystansu niż w meczu z Turcją - powiedział po spotkaniu trener Arkadiusz Rusin.

Kolejne spotkania kwalifikacyjne Polki zagrają w listopadzie w Bydgoszczy.

Białoruś - Polska 71:50 (13:6, 23:17, 15:12, 20:15)

Białoruś: Papova 13, Ziuzkova 12, Snytsina 11, Hasper 8, Likhtarovich 8, Verameyenka 8, Bentley 6, Tarasava 3, Rytsikava 2, Leuchanka 0

Polska: Gajda 9, Misiek 9, Skobel 7, Kaczmarczyk 6, Trzeciak 5, Adamowicz 3, Szajtauer 3, Pawlak 2, Witkowska 2, Ziętara 2, Żurowska-Cegielska 2, Dobrowolska 0