,

Energa - Basket 90: Dogrywka dla torunianek

Takie mecze na długo zapadają w pamięci. Regulaminowy czas gry nie wystarczył, by rozstrzygnąć starcie pomiędzy Energą Toruń a Basketem 90 Gdynia. Dopiero po dogrywce Katarzynki odnotowały zwycięstwo 96-86.

,

Pierwsza kwarta zdecydowanie była popisem gry w ataku. Punktowały obie drużyny, ale lekką przewagę miały przyjezdne. Od samego początku na parkiecie "szalała" Renee Montgomery, po pierwszych 10 min. gry na koncie miała 9 punktów. Niewiele gorsza pod tym względem w tej części meczu była Carolyn Swords - 8 zdobytych oczek.

Po drugiej kwarcie przewaga na korzyść Basketu wzrosła już do dziewięciu punktów. Zespół z Gdyni w pierwszej połowie rzucił w sumie 53 punkty!!! Na tak pokaźną zdobycz rywalek zwróciła uwagę na konferencji prasowej Julie McBride.

- W pierwszej odsłonie gry za dużo pozwalałyśmy rywalkom w ataku - przyznała rozgrywająca Katarzynek.

Podczas meczu spiker zawodów nazwisko - McBride - nie wymieniał zbyt często. Zawodniczka zdobyła w sumie tylko pięć punktów. Rozgrywająca rzuciła jednak najważniejszą trójkę w meczu!!! To było 15 sek. przed zakończeniem regulaminowego czasu gry. Katarzynki przegrywały wtedy czterema punktami, po rzucie z dystansu przewaga stopniała jednak do punktu.

Ale to nie był koniec emocji. Po tym jak Jelena Skerović w następnej akcji została sfaulowana, wykorzystała tylko jeden rzut osobisty. Na tablicy wyników było 79-81 dla Gdyni. Torunianki na rzut miały zaledwie 12 sek. Najpierw niecelnie za trzy rzuciła Emilia Tłumak, ale zbiórkę w ataku zaliczyła Kelley Cain i w ostatniej sekundzie czwartej kwarty celnie rzuciła spod kosza, doprowadzając do remisu.

Konieczna była dogrywka, która przyniosła już rozstrzygnięcie. Lepiej radziły sobie torunianki, a wśród nich zwłaszcza Darxia Morris. Amerykance trzy razy udało się rzucić do kosza zza łuku.

- To był zdecydowanie mecz ofensywny - podsumował trener Basketu 90 Marek Lebiedziński. - Nie udało się nam zatrzymać Emilii Tłumak, która zdobyła 28 punktów.

Ostatecznie Toruń wygrał na własnym parkiecie 96-86.

Energa Toruń - Basket 90 Gdynia 96-86 (24-27, 20-26, 18-15, 19-13, dogr. 15-5)

Punkty dla Torunia: E. Tłumak 28, K. Cain 20 (14 zb.), W. Gajda i D. Morris 15 (10 as.), J. Adamowicz 13, J. McBride 5 (8 as.), M. Ivashchanka, M. Radomska, A. Szczepanik.

Punkty dla Gdyni: C. Swords 32, M. Grigalauskyte 17, R. Montgomery 16, A. Rembiszewska 10, J. Skerović 6, A. Jakubiuk i K. Podgórna 2, D. Miłoszewska 1, K. Puss.