,

Energa - JAS-FBG Zagłębie: Udana inauguracja torunianek

Koszykarki Energi Toruń w udany zainaugurowały sezon Basket Ligi Kobiet. Podopieczne Algirdasa Paulauskasa po kiepskim początku meczu szybko przejęły kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie i pewnie pokonały KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec.

,

Katarzynki nieco bojaźliwie rozpoczęły sobotni pojedynek mając problemy ze organizowaniem składnej akcji w ataku. Na dodatek ekipa JAS-FBG Zagłębia Sosnowiec zaskoczyła gospodynie swoją postawą w ofensywie i to podopieczne Mirosława Orczyka przez moment prowadziły nawet różnicą 9 punktów. Najskuteczniejszą koszykarką na parkiecie w tym momencie była Robyn Parks, która w pierwsze kilka minut sama zdobyła aż 13 oczek. Jednak Energa Toruń dosyć sprawnie wzięła się do odrabiania strat i jeszcze przed przerwą torunianki wyszły na prowadzenie. Stało się to dzięki serii dwunastu punktów rzuconych z rzędu przez Katarzynki. Tym samym obydwie drużyny udawały się do szatni przy stanie 33:27 dla gospodyń.

Po powrocie z szatni torunianki w pełni kontrolowały już wydarzenia na boisku. Nie do zatrzymania była szczególnie Agnieszka Skobel, która wyróżniała się zarówno w ataku jak i obronie. Z dystansu punktowała Emilia Tłumak, natomiast spod kosza karciła rywali Monika Grigalauskyte. W porównaniu z początkowymi fragmentami spotkania koszykarki z grodu Kopernika znacząco poprawiły skuteczność. Gości próbowała utrzymać w grze Naketia Swanier, ale mecz był już praktycznie rozstrzygnięty. W ostatniej kwarcie nic się już nie zmieniło i ostatecznie koszykarki Energi Toruń pokonały rywalki aż 77:58. Tym samym podopieczne Algirdasa Paulauskasa wygrały spotkanie inaugurujące ich zmagania ligowe w sezonie 2017/2018.

Sobotnie spotkanie było 301. meczem Emilii Tłumak w rozgrywkach ekstraklasy koszykówki w toruńskich barwach. Przed rozpoczęciem meczu odbyła się specjalna ceremonia podczas której zawodniczkę dekorowali Zbigniew Fiderewicz, v-ce prezydent miasta Torunia oraz Maciej Krystek, prezez klubu MMKS Katarzynki. Kapitan toruńskiego zespołu bije kolejne rekordy występów w
ekstraklasie. Jednak popularna Szpila nie odcina kuponów od bogatej kariery tylko dalej jest bardzo ważną częścią ekipy Katarzynek, co doskonale pokazało sobotnie spotkanie.

Mirosław Orczyk (trener KS JAS-FBG Zagłębia Sosnowiec): Gratulacje dla drużyny gospodarzy, zespołu Energi Toruń. Przetrzymały jakoś ten początek spotkania, który im się nie udał. Natomiast nam pierwsze minuty wyszły perfekcyjnie. Graliśmy dzisiaj pierwszy poważny mecz w tym sezonie. Na pewno mamy jeszcze dużo do zrobienia i poćwiczenia. Musimy się poznać na boisku. Tego nam najbardziej brakuje. Współpraca między graczami powinna się poprawić. Faworytem tego meczu była Energa Toruń, nie udało nam się sprawić niespodzianki. Mamy dopiero parę treningów w pełnym składzie za sobą. W następnej kolejce zagramy przeciwko ekipie z Ostrowa Wielkopolskiego. Wierzę,że wtedy zaprezentujemy się lepiej.

Marta Dobrowolska (zawodniczka KS JAS FBG Zagłębia Sosnowiec): Drużyna Energi Toruń zasłużenie wygrała ten mecz. My trenujemy ze sobą dopiero od tygodnia i to było widać. Mam nadzieję, że z tygodnia na tydzień będziemy grać coraz lepiej i pokażemy się w trakcie sezonu z dobrej strony.

Algirdas Paulauskas (trener Energi Toruń): W pierwszej kwarcie zaskoczyła nas agresywna obrona przeciwnika. W pierwszej połowie mieliśmy także bardzo słabą skuteczność. Po powrocie z szatni poprawiliśmy skuteczność oraz zdecydowanie wygraliśmy walkę pod tablicami. Mówi się, że ten kto wygrywa deskę to wygrywa cały mecz. Nie zawsze jest to prawda, ale dzisiaj nam się to udało. Dziękuje zawodniczkom za waleczność. W trudnych momentach nie poddały się i poszły po swoje czyli zwycięstwo.

Agnieszka Skobel (zawodniczka Energi Toruń): Przystępowałyśmy do tego meczu jako faworyt. Miałam nadzieję, że po czwartkowej porażce CCC Polkowice limit niespodzianek na pierwszą kolejkę się już wyczerpał. Wszyscy nam w Toruniu mówili, że trener Mirosław Orczyk nie przegrał inauguracyjnego spotkania od kilku sezonów. Może dlatego tak nam nie wyszedł początek tego
meczu i się stresowałyśmy. Na szczęście przetrzymałyśmy ten okres. Później gra zaczęła nam się lepiej ukłądać, poszczególne zawodniczki się otworzyły. Cieszę się z tego zwycięstwa i tego, że dobrze zaczęliśmy sezon.