,

Anete Jekabsone-Zogota najlepsza w Europie

Łotyszka Anete Jekabsone-Zogota została uznana najlepszą koszykarką Europy 2007 roku w głosowaniu zorganizowanym przez Międzynarodową Federację Koszykówki FIBA-Europe. Łotyszka poprowadziła reprezentację swojego kraju do półfinałów mistrzostw Europy, imponująco radziła sobie także w trakcie gry w klubie - Dynamie Moskwa. Wśród najlepszych koszykarek Europy znalazła się także Agnieszka Bibrzycka.

,

Reprezentantka Łotwy, wybrana przez ekspertów i kibiców z 25. krajów. Drugie miejsce przypadło Hiszpance Amayi Valdemoro, a trzecie złotej medalistce ME Rosjance - Marii Stiepanowej. Jekabsone-Zogota zdobywała średnio ponad 17 punktów, 3 zbiórki i 3 asysty dla Łotwy, pomimo zmagania się z kontuzją w meczu o brązowy medal mistrzostw Europy w starciu z Białorusią, gdzie zagrała zaledwie 18. minut. Jekabsone-Zogota jest liderką Dynama Moskwa. Zdobyła z Dynamem Puchar Europy, dzięki czemu drużyna w sezonie 2007/2008 ma możliwość gry na parkietach Euroligi. Rosyjska drużyna jest rywalem Lotosu PKO BP Gdynia w 1/8 finału Euroligi i pierwsze spotkanie rozstrzygnęła na swoją korzyść. - Anete Jekabsone-Zogota była na prawdę jedną z najjaśniejszych gwiazd mistrzostw Europy kobiet i to wyróżnienie nie jest niespodzianką - przyznał George Vassilakopoulos, prezydent FIBA-Europe. - Oglądanie Łotwy było przyjemnością, a wpływ na to miała w większości właśnie ta zawodniczka - dodał sekretarz generalny, Nar Zanolin. Siódme miejsce w klasyfikacji najlepszych zawodniczek Europy zajęła reprezentantka Polski - Agnieszka Bibrzycka. Najlepszą młodą koszykarką Europy została Sonja Petrovic. Poprowadziła ona Serbię w ME juniorek do złotego medalu.