Kolejne medalistki pokonane przez koszykarki Polonii Warszawa!

,

Koszykarki SKK Polonia Warszawa zwyciężyły po raz czwarty z rzędu we własnej hali! W meczu 17. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet (EBLK) Czarne Koszule pokonały kolejne medalistki z ubiegłorocznego sezonu. Po wygranej Polonistek z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin tym razem zespół VBW Arki Gdynia nie sprostał gospodyniom w stolicy, ulegając 78:87.

,

Mecz na pewno mógł podobać się kibicom zgromadzonym w wypełnionej po brzegi hali w Wilanowie. Choć Polonia prowadziła już w pewnym momencie 16 punktami (55:39 w trzeciej kwarcie), to na niespełna 6 minut przed końcem gry gdynianki zdołały wyjść na prowadzenie (73:71). Jednak Polonistki wykazały się hartem ducha i zdołały wyrwać zwycięstwo w tym emocjonującym spotkaniu.

Trener Maciej Gordon docenił też na pomeczowej konferencji gorący doping sympatyków Polonii:

„Chciałem bardzo podziękować publiczności, która była naszym szóstym graczem i fenomenalnie nas wspierała!".

Polonia zaczęła udanie niedzielne zawody. Już w pierwszej odsłonie dzięki agresywnej obronie i skutecznej grze w ataku gospodynie wypracowały sobie 10 punktów przewagi na niespełna 1,5 minuty przed końcem tej części meczu (22:12). Końcówka tej kwarty należała jednak do koszykarek VBW Arki, które między innymi dzięki „trójkom” Haley Górecki oraz Nathalie Fontaine doprowadziły do wyniku 26:20 dla Czarnych Koszul. Dla Polonii w tej części gry 7 pkt rzuciła Andreona Keys, a oczko mniej zdobyła Martyna Leszczyńska (6 pkt).

W drugiej kwarcie koszykarki z Gdyni zanotowały serię 8-0, zbliżając się na zaledwie trzy punkty (33:30 dla Polonii). Jednak potem gospodynie sukcesywnie zwiększały przewagę, a wśród nich najlepiej w tej części gry punktowała Anna Pawłowska (7 pkt), która popisała się trafieniem zza łuku, dwoma punktami zdobytymi wejściem pod kosz i dwoma celnymi rzutami z linii rzutów wolnych. Ta odsłona przyniosła rezultat 24:17 dla Polonii, a dla zespołu gości 6 pkt w ciągu drugich 10 minut gry zdobyła Nathalie Fontaine. Do przerwy Czarne Koszule prowadziły 13 punktami (50:37), co wydawało się stosunkowo bezpieczną przewagą.

Gdynianki podjęły jednak rękawicę po przerwie i to pomimo osiągnięcia przez gospodynie wspominanego już rekordowego w tym spotkaniu prowadzenia różnicą 16 pkt po niespełna minucie trzeciej odsłony. Koszykarki Polonii miały w tej części gry problem z zatrzymaniem w strefie podkoszowej Kamili Borkowskiej (6 pkt w 3. kwarcie), z dobrej strony pokazała się też pochodząca z Czarnogóry nowa rozgrywająca VBW Arki Sofija Živaljević (5 pkt). W tej kwarcie zespół gości zwyciężył 24:18 i przewaga Polonii stopniała do 7 pkt (68:61).

Nie był to jednak koniec emocji w tym spotkaniu. Po 5 punktach z rzędu Alicji Żytkowskiej gdynianki najpierw doprowadziły do remisu (71:71), by po trafieniu Katariny Vucković wyjść po raz pierwszy w tym meczu na prowadzenie (73:71). Cieszyły się nim jednak zaledwie przez 20 sekund, bowiem wkrótce potem po dwie skuteczne akcje zanotowały Martyna Leszczyńska i Andreona Keys, dając Polonii oddech wynikiem 79:73. VBW Arka zdołała jeszcze zniwelować tę różnicę do 3 oczek (79:76), ale końcówkę meczu gospodynie wygrały 8:2 i to one cieszyły się z wygranej w tym ciekawym spotkaniu (87:78).

Doskonały występ w barwach Polonii Warszawa zaliczyła Andreona Keys (tytuł MVP, eval 29), która zdobyła 22 punkty, rozdała 6 asyst, zebrała 5 piłek i zanotowała 2 przechwyty. Wśród polskich zawodniczek w gronie gospodyń najskuteczniejsza była odważnie wjeżdżająca pod kosz Anna Pawłowska (18 pkt, 6/7 za 2 pkt, 7 asyst i 9 wymuszonych fauli), ale ważne dla zespołu 16 pkt i 8 zbiórek skompletowała Martyna Leszczyńska, która nie dokończyła meczu z powodu 5 przewinień. Aż 61% dorobku punktowego Czarnych Koszul było zasługą rodzimych zawodniczek, co jest rekordowym osiągnięciem koszykarek Polonii w tym sezonie. W zespole po ponad miesięcznej przerwie wystąpiła wracająca po kontuzji grecka rozgrywająca Angeliki Vintsilaiou. Do gry wciąż nie jest gotowa Alicja Janczak, w składzie zabrakło też dochodzącej do pełni formy po urazie Andjeliny Radić.

W zespole z Trójmiasta aż pięć zawodniczek zakończyło spotkanie z dwucyfrowym dorobkiem punktowym. Wśród nich najskuteczniejsza była Haley Górecki (16 pkt, 9 zbiórek, 6 asyst), zaś Kristina Higgins osiągnęła double-double za sprawą 12 pkt i 10 zbiórek. Kamila Borkowska zanotowała 83% skuteczności rzutów z gry (10 pkt), udane zawody rozegrała też Alicja Żytkowska (12 pkt).

W statystykach zespołowych osiągnięcia obu drużyn były bardzo zbliżone, jeśli chodzi o walkę na tablicy (38:37 dla VBW Arki) oraz liczbę asyst (idealny remis 23:23). Choć przewaga wzrostu była po stronie gdynianek, to Polonia zdominowała grę „w pomalowanym”, zdobywając aż 52 punkty z tej strefy boiska, wobec 36 oczek rywalek.

Po tym zwycięstwie bilans koszykarek SKK Polonia Warszawa wynosi 7-7, co daje im ósme miejsce w tabeli EBLK, jednak pozostałe zespoły rozegrały jeden lub nawet dwa mecze więcej. Drużyna VBW Arki Gdynia, mając na koncie 10 wygranych i 6 porażek, zajmuje aktualnie trzecie miejsce w ekstraklasie koszykówki kobiet.

SKK Polonia Warszawa – VBW Arka Gdynia 87:78 (26:20, 24:17, 18:24, 19:17)

SKK Polonia Warszawa: Andreona Keys 22 (1x3pkt, 6 asyst, 5 zbiórek) Anna Pawłowska 18 (1x3pkt, 7 asyst), Martyna Leszczyńska 16 (8 zbiórek), Jessica Jackson 12 (9 zbiórek), Klaudia Sosnowska 6, Marta Sztąberska 6 (2x3 pkt), Marta Mistygacz 4, Sylwia Siemienas 2, Wiktoria Stępień 1, Angeliki Vintsilaiou 0, Weronika Preihs 0

VBW Arka Gdynia: Haley Górecki 16 (2x3 pkt, 9 zbiórek, 5 asyst), Kristina Higgins 12 (10 zbiórek), Katarina Vucković 12, Alicja Żytkowska 12 (1x3pkt), Kamila Borkowska 10, Nathalie Fontaine 9 (2x3 pkt), Sofija Živaljević 7, Marissa Kastanek 0 (5 asyst), Julia Niemojewska 0, Kamila Podgórna 0, Magdalena Szymkiewicz 0