BC Polkowice po pokonaniu walczącego w siódemkę zespołu Polonii Warszawa melduje się w półfinale play-off

,

Grające w zaledwie siedmioosobowym zestawieniu koszykarki SKK Polonia Warszawa uległy we własnej hali drużynie BC Polkowice 48:86. Tym samym to ubiegłoroczne mistrzynie Polski awansowały do czołowej czwórki Energa Basket Ligi Kobiet (EBLK), zaś Czarne Koszule zakończyły już swój udział w rozgrywkach ekstraklasy w tym sezonie.

,

Zespół z Warszawy stał przed sporym wyzwaniem, bowiem po dwóch meczach wyjazdowych z zespołem BC Polkowice bilans Polonii w serii ćwierćfinałowej wynosił 0:2. Stołeczne koszykarki dwa razy nie sprostały mistrzyniom Polski, ulegając najpierw 11 marca w wymiarze 47:73 oraz dzień później aż 57:109. Rywalizacja na tym etapie toczy się do trzech zwycięstw, zatem tylko wygrana w sobotnim meczu w Centrum Sportu Wilanów przedłużała szansę gospodyń na dalszą grę w rundzie pucharowej.

Niestety, kłopoty kadrowe mocno utrudniły Czarnym Koszulom to i tak niełatwe zadanie. Sztab trenerski Polonii miał tym razem do dyspozycji zaledwie siedem koszykarek. Oprócz walczących z urazami Alicji Janczak, Gabrieli Kluczyńskiej i Weroniki Preihs rywalizacji z przyczyn zdrowotnych podjąć nie mogły Jessica Jackson, Andjelina Radić, Klaudia Sosnowska i Angeliki Vintsilaiou. Z kolei trener Karol Kowalewski dał w tym meczu odpocząć Zali Friškovec, jak również nie posłał jeszcze na parkiet wracającej po dłuższej kontuzji Sašy Čađo.

Oba zespoły rozpoczęły mecz, rzadko trafiając do kosza. Po ponad 5 minutach gry na tablicy widniał bardzo niski łączny wynik, mianowicie 5:2 dla drużyny gości. Koszykarki z Polkowic jednak szybciej „wyregulowały celowniki” i pierwsze 10 minut gry przyniosło im prowadzenie 20:6. Dla Pomarańczowych najlepiej w tej odsłonie punktowała Liliana Banaszak (7 pkt), zaś komplet punktów dla Polonii (6) rzuciła Anna Pawłowska.

W drugiej kwarcie sama drużyna z Polkowic rzuciła 26 oczek, a więc tyle, co obie drużyny w odsłonie otwierającej spotkanie. W tym fragmencie gry świetnie zaprezentowała się Erica Wheeler, która zanotowała aż 7 punktów (w tym jedną celną „trójkę”). W Polonii strzelecko przebudziła się Andreona Keys, zdobywczyni 6 pkt dla swojej drużyny w tej kwarcie. Do przerwy polkowiczanki wypracowały sobie aż 25 oczek przewagi (46:21), co dawało im komfort spokojnej gry w drugiej połowie.

Jednak po powrocie z szatni to koszykarki Polonii Warszawa pokazały pazur, wygrywając 15:12 trzecią odsłonę meczu. Szczególnie udana była końcówka tej kwarty w ich wykonaniu, podczas której za sprawą skutecznej akcji pod koszem Andreony Keys, trafienia za 3 pkt Marty Sztąberskiej oraz dwóch wykorzystanych rzutów wolnych przez Martynę Leszczyńską zanotowały serię 7:0 i zredukowały przewagę drużyny gości do 19 punktów (36:55). Polkowiczanki odpowiedziały jeszcze celną próbą zza łuku Liliany Banaszak.

Niestety dla sympatyków Polonii, ostatnia kwarta nie była już tak udana dla gospodyń, które uległy w niej 12:28 zdobywczyniom Pucharu Polski. Prawdopodobnie wąska rotacja w zespole Czarnych Koszul przyczyniła się także do tego lekkiego regresu formy fizycznej Polonistek w ostatniej fazie meczu. Po stronie Pomarańczowych przypomniała o sobie Artemis Spanou, zdobywczyni 7 punktów w tej części gry. Polkowiczanki zdominowały strefę podkoszową, gdzie brylowały Weronika Telenga oraz Bożena Puter, ale świetnie też radziły sobie z dystansu, trafiając aż cztery „trójki”: po jednej Klaudia Gertchen, Erica Wheeler, Wiktoria Zasada i Artemis Spanou. Ostanie punkty dla Polonii Warszawa w sezonie 2022/23 zdobyła Martyna Leszczyńska.

W trzeciej potyczce Play-Off przeciwko BC Polkowice każda zawodniczka Polonii spędziła na boisku więcej niż 20 minut. Anna Pawłowska zakończyła mecz z dorobkiem 13 punktów, 5 zbiórek i 3 asyst. 11 punktów i 7 zbiórek dołożyła Martyna Leszczyńska, zaś 5 punktów i 8 zbiórek Sylwia Siemienas. Najskuteczniejsza w gronie gospodyń była Wiktoria Stępień (60% celnych rzutów z gry). W barwach mistrzyń Polski wyróżniły się przede wszystkim Erica Wheeler, notując imponujące 12 punktów, 13 asyst, 6 zbiórek (eval 29 i tytuł MVP) oraz Liliana Banaszak, autorka 19 punktów i 4 zbiórek.

Co ciekawe, zawodniczki z Warszawy przegrały minimalnie walkę na tablicy – 34:33 w zbiórkach dla zespołu BC Polkowice. Jednak to w znaczącej różnicy w asystach: 32:12 dla polkowiczanek oraz przechwytach: 16:5 dla zespołu gości można zapewne upatrywać jednej z przyczyn niepowodzenia Polonii. Koszykarki ze stolicy bardzo rzadko podejmowały też próby rzutowe: 51 rzutów z gry w całym meczu i zaledwie 26 za 2 pkt to najsłabsze wyniki Polonistek w tym sezonie EBLK. Na pewno jednak warto docenić walkę zawodniczek gospodyń do samego końca zawodów oraz postawę kibiców Czarnych Koszul, którzy do końca głośno wspierali swój zespół, dziękując mu za udział w tym cyklu rozgrywek ekstraklasy.

Partnerem Wydarzenia Ćwierćfinał Play-Off o mistrzostwo Polski w koszykówce kobiet jest Samorząd Województwa Mazowieckiego – www.mazovia.pl.

Dzięki wygranej w Warszawie zespół BC Polkowice pewnie awansował do półfinału Play-Off EBLK, gdzie zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec, które pokonało w trzech meczach Eneę AZS Politechnika Poznań. Koszykarki Polonii Warszawa zakończą zapewne sezon na siódmym miejscu, tym samym wyrównując wynik z poprzedniego sezonu, pierwszego po awansie do ekstraklasy.

SKK Polonia Warszawa – BC Polkowice 48:86 (6:20, 15:26, 15:12, 12:28)

SKK Polonia: Pawłowska 13 (5 zbiórek, 3 asysty), Leszczyńska 11 (7 zbiórek), Keys 8 (6 zbiórek, 5 asyst), Stępień 8 (2x3 pkt), Siemienas 5 (1x3 pkt, 8 zbiórek), Sztąberska 3 (1x3 pkt), Mistygacz 0.

BC Polkowice: Banaszak 19 (2x3 pkt), Spanou 15 (3x3 pkt), Wheeler 12 pkt (2x3 pkt, 13 asyst, 4 przechwyty), Puter 11 (1x3 pkt), Telenga 10 (8 zbiórek), Gertchen 8 pkt (2x3 pkt), Gajda 7 (1x3 pkt, 7 asyst, Zasada 4 (1x3 pkt), Stępień 0, Čađo DNP.