Koszykarki Polonii Warszawa tym razem nieznacznie słabsze od MB Zagłębia Sosnowiec

Po wyrównanym meczu w stolicy koszykarki SKK Polonia Warszawa uległy MB Zagłębie Sosnowiec 81:86. Duży wpływ na końcowe niepowodzenie Czarnych Koszul miały nieudana trzecia kwarta (przegrana 15:28) oraz słaba skuteczność z linii rzutów wolnych (11 z 27 prób zmarnowanych). Pomimo przegranej gospodynie zawiesiły wysoko poprzeczkę rywalkom, które musiały się natrudzić, aby pokonać Czarne Koszule na ich terenie.

Przed niedzielnym meczem 16. kolejki Orlen Basket Ligi Kobiet (OBLK) oba zespoły liczyły na przełamanie. Sosnowiczanki przyjechały do Warszawy będąc w lekkim kryzysie, bowiem przegrały trzy ligowe spotkania z rzędu. Z kolei Polonistki wcześniej wysoko uległy KGHM BC Polkowice na wyjeździe oraz nie zdołały pokonać we własnej hali VBW Arki Gdynia.

W niedzielnej potyczce lepszy początek zanotowały koszykarki Polonii Warszawa. Gospodynie dwukrotnie wyszły na prowadzenie 4 punktami (4:0 i 9:5), dzięki koncertowej grze ich amerykańskiego duetu: Zada Williams rzuciła 4 pkt w tej fazie meczu, a Kayla Wells o jedno oczko więcej (5 pkt). Potem jednak coś zacięło się w grze Polonii, co skrzętnie wykorzystały zawodniczki Zagłębia. Po 6 minutach gry za sprawą trafienia Batabe Zempare sosnowiczanki osiągnęły przewagę 14:9. Do końca premierowej odsłony oba zespoły wymieniały się ciosami. Tę kwartę zamknęła celna „trójka” Alicji Janczak, która pozwoliła Polonii zakończyć pierwszą część zawodów wynikiem 19:25.

W drugiej odsłonie gospodynie zaczęły odrabiać straty. Prowadzenie pozwolił odzyskać celny lay-up Zady Williams po nieco ponad 3 minutach drugiej partii. Sosnowiczanki wyrównały stan meczu po trafieniu zza łuku Klaudii Wnorowskiej (30:30). Skuteczna gra gospodyń w następnym fragmencie gry pozwoliła im nie oddać prowadzenia już do końca kwarty Wyrównany bój trwał do końca pierwszej połowy, jednak do szatni to Polonia schodziła prowadząc pięcioma punktami (44:39).

Koszykarki z Sosnowca po przerwie powróciły na parkiet bardzo zmotywowane. Już po nieco ponad 3 minutach drugiej połowy objęły prowadzenie 48:46, po skutecznej akcji za 2 pkt Jessiki January. Polonistki miały w tej części meczu ogromny problem ze zdobywaniem punktów z gry. Pomiędzy drugą a dziewiątą minutą tej odsłony ich dorobek powiększył się o zaledwie 6 punktów, zdobytych z linii rzutów wolnych. Chwilową niemoc gospodyń umiejętnie wykorzystały sosnowiczanki, które wygrały tę partię aż 28:15. W ten sposób po trzeciej kwarcie drużyna gości prowadziła 67:59.

W decydującej części gry po stronie Polonii Kayla Wells i Klaudia Sosnowska dwoiły się i troiły, by zniwelować przewagę rywalek. Jeszcze na około trzy minuty przed końcową syreną – przy stanie 82:76 dla Zagłębia – faul niesportowy popełniła Marzena Marciniak. Niestety dla gospodyń Anna Pawłowska wykorzystała tylko jeden z dwóch rzutów wolnych, a piłka po próbie rzutu za 3 pkt Klaudii Sosnowskiej jedynie zatańczyła na obręczy. Sosnowiczanki nie dały już sobie wyrwać zwycięstwa i Polonia – mimo ambitnej postawy – przegrała 81:86.

W zespole Polonii Warszawa dwie zawodniczki uzyskały rekordowe osiągnięcia indywidualne w tym sezonie. Kayla Wells rzuciła aż 32 punkty, zaś Anna Pawłowska zanotowała 11 asyst i także dwucyfrowy wynik strzelecki (10 pkt), dzięki czemu zdobyła swój pięćsetny punkt w ekstraklasie. Drugie double-double w drużynie z Warszawy padło łupem Zady Williams (10 punktów i 10 zbiórek). Tytuł MVP wywalczyła jednak Klaudia Sosnowska (18 pkt przy 66% skuteczności z gry, 6 zbiórek i 2 asysty. Aż 32 minuty spędziła na parkiecie Alicja Janczak, która w swoim udanym występie skompletowała 6 punktów oraz 3 asysty i 3 przechwyty.

Po stronie Zagłębia bardzo dobre zawody rozegrała Quinn Urbaniak-Dornstauder (18 pkt i 10 zbiórek). Drugie double double w szeregach sosnowiczanek wywalczyła niedzielna solenizantka, Jessica January (13 pkt, 10 zbiórek, 5 asyst), Dwucyfrowe zdobycze punktowe zanotowały także Batabe Zempare (18 pkt), Klaudia Wnorowska (14 pkt) i Alicja Jarząb (12 pkt).

Walka na tablicach była bardzo wyrównana po obu stronach (38:37 w zbiórkach dla Polonii). Zagłębie nieco lepiej dzieliło się piłką (24:21 w asystach dla sosnowiczanek), za to Czarne Koszule doskonale odczytywały intencje przeciwniczek (8:2 w przechwytach dla warszawskiej drużyny). Po meczu w stolicy MB Zagłębie Sosnowiec zajmuje piąte miejsce w tabeli OBLK z bilansem 9:6, zaś koszykarki SKK Polonia Warszawa za sprawą 3 zwycięstw w 14 spotkaniach są na dziewiątej lokacie, wciąż z szansami na awans do czołowej ósemki, gwarantującej udział w fazie play-off.

SKK Polonia Warszawa – MB Zagłębie Sosnowiec 81:86 (19:25, 25:14, 15:28, 22:19)

SKK Polonia: Kayla Wells 32 (1x3 pkt), Klaudia Sosnowska 18 (1x3 pkt, 6 zbiórek), Anna Pawłowska 10 (2x3 pkt, 11 asyst), Zada Williams 10 (10 zbiórek), Alicja Janczak 6 (1x3 pkt), Martyna Leszczyńska 4 (10 zbiórek), Marta Masłowska 1, Nicola Batura 0, Julia Berezowska 0, Weronika Preihs 0.

MB Zagłębie: Quinn Urbaniak-Dornstauder 18 (10 zbiórek), Batabe Zempare 18 (5 zbiórek), Klaudia Wnorowska 14 (4x3pkt), Jessica January 13 (10 zbiórek i 5 asyst), Alicja Jarząb 12 (1x3pkt, 5 asyst), Zoé Wadoux 7 (2x3pkt), Martyna Jasiulewicz 2, Aleksandra Wojtala 2, Marzena Marciniak 0.