Dla kogo mistrzostwo Polski w sezonie 2023/2024?

Lista aktualności

Dla kogo mistrzostwo Polski w sezonie 2023/2024?

W rywalizacji do dwóch zwycięstw o mistrzostwo Polski w sezonie 2023/2024, zagrają KGHM BC Polkowice i PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. Zdecydowanego faworyta w tej rywalizacji nie ma, a mini-seria zapowiada się na pełną walki.Transmisja na PZKosz YouTube

Jeśli weźmiemy pod uwagę sezon zasadniczy, to oba zespoły spotkały się w nim dwukrotnie i podzieliły się zwycięstwami. Pierwsze spotkanie rozegrane na otwarcie Areny Gorzów padło łupem gospodyń 93:89, jednak w rewanżu wysoko wygrały „Pomarańczowe” 86:65. Oba zespoły zacięcie rywalizowały także o zwycięstwo w sezonie zasadniczym, co z bilansem 17-3 udało się zrealizować drużynie z Polkowic. Gorzowska drużyna zajęła 2. miejsce (16-4), a takim sam bilans spotkań miała również VBW Arka Gdynia.

W play-off KGHM BC Polkowice w pierwszej rundzie pewnie pokonało w dwóch meczach zespół z Torunia, by niespodziewanie mieć trochę więcej problemów w półfinale. Tam w pierwszym meczu potrzebne były aż dwie dogrywki do zwycięstwa nad Ślęzą Wrocław, która miała wszystko w swoich rękach w regulaminowym czasie gry i tego nie wykorzystała. Drugie spotkanie nie miało już historii i zakończyło się wysoką wygraną Polkowic. O sile drużyny stanowią głównie Brianna Fraser (14,8pkt/m), Zala Friskovec (12,0pkt/m) oraz Dragana Stanković (12,0pkt/m). W play-off gra również Erica Wheeler, która wzmocniła zespół pod koniec sezonu zasadniczego.

Zespół z Gorzowa Wlkp. od kilku sezonów chciał bardzo zagrać w ligowym finale, jednak przeszkadzały w tym głównie kontuzje. Teraz udało się to zrealizować, a dodatkowo dobrze skomponowany skład ma szansę na tytuł. W fazie play-off AZS w pierwszej rundzie pewnie pokonał inny AZS z Poznania, by w półfinale stoczyć zacięte do ostatniej sekundy spotkania z VBW Arką Gdynia. Dwie wygrane stały się faktem, co dawało przepustkę do gry w finale. Liderką zespołu jest Chloe Bibby (21,0pkt/m), która pod koniec sezonu zasadniczego doznała kontuzji i w meczach play-off była oszczędzana. Gdy Australijka grała mniej, rolę liderki przejęła Elena Tsineke (16,1pkt/m) i bardzo dobrze się z niej wywiązała.

Pamiętać należy także o Stephanie Jones (14,2pkt/m), która zalicza bardzo dobry sezon… oraz Weronice Telendze. Pozyskanie reprezentantki Polski było znakomitym pomysłem klubu z Gorzowa Wlkp., co widać w każdym spotkaniu. Telenga notuje średnio (11,4pkt/m) oraz (12,7zb/m) i z całą pewnością znakomicie odnajdzie się w meczach finałowych.

Mecz 1 – 12 marca (wtorek) KGHM BC Polkowice - PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp., godz. 18:00
Mecz 2 – 14 marca (czwartek) PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. - KGHM BC Polkowice, godz. 17:00
*Mecz 3 – 17 marca (niedziela) KGHM BC Polkowice - PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp., godz. 18:00


Mecze finałowe #ORLENBasketLigaKobiet na