,

Energa zwycięża w toruńskim turnieju

Drużyna Energi Katarzynek Toruń pokonała w meczu, którego stawką było pierwsze miejsce, ekipę INEI AZS-u Poznań 64:62. Mecz był bardzo wyrównanym i zaciętym widowiskiem, który w ostatniej minucie spotkania rozstrzygnął się na korzyść gospodyń.

,

Energa Katarzynki Toruń - INEA AZS Poznań 64:62 (18:19; 16:23; 15:9; 15:11) Energa: Alexis 12, Predehl 10, Moore 9, Perlińska 9, Taylor 7, Tłumak 7, Marczewska 6, Grabowska 2, Kovalenko 2, Chełczyńska. INEA: Sibora 17, Jarkowska 13, Dąbkowska 12, Aleliunaite 8, Idczak 5, Pamuła 4, Ciecierska 3, Krupska Tyszkiewicz, Myćka, Wdowczyk. Nieliczni kibice, którzy przyszli do toruńskiego „Spożywczaka” na pewno nie żałowali, że przybyli na finałowe starcie pomiędzy akademiczkami z Poznania, a Energią Katarzynki. Spotkanie przysporzyło dużo emocji, a wynik ważył się do ostatniej minuty spotkania. Pierwsza kwarta nie wyłoniła zdecydowanego lidera meczu. Wynik oscylował wokół remisu i żadnej z drużyn nie udało się zejść na pierwszą przerwę ze zdecydowaną przewagą. Dobrze zagrała Alicja Perlińska, która zapisała na swoim koncie na tym etapie gry 5 punktów. Dzielnie pod koszem wspierała ją Lada Kovalenko. Ukrainka zdobyła w pierwszych dziesięciu minutach 7 punktów. W drugiej odsłonie zaczęła zarysowywać się przewaga poznanianek. Koszykarki prowadzone przez Romana Habera odskoczyły w 14. minucie na 5 punktów (24:29), ale udanie zaakcentowała swoje wejście na parkiet Beata Predehl, która w krótkim czasie oddała celne dwa rzuty zza linii 6,25m. Dobre momenty w tej kwarcie miała także Meredith Alexis, ale bardzo dobrze pod obiema tablicami zagrała po przeciwnej stronie Aleliunaite.W 26. minucie spotkania drużyna z Wielkopolski osiągnęła największą przewagę w tym spotkaniu, która sięgnęła 9. punktów (42:51). Od tego momentu gospodynie zagrały skuteczniej w obronie i szybciej w ataku, co zaowocowało odrobieniem kilku punków, by ostatecznie zejść na przerwę przed ostatnią kwartą z dwupunktową stratą. Czwarta kwarta to walka kosz za kosz. Żadna z drużyn nie wypracowała przewagi i zwycięzca tej rywalizacji nie wyłonił się do ostatniej akcji meczu. Świetną zmianę dała Lindsay Taylor. Najwyższa zawodniczka Energi przebudziła się w tym meczu, zbierając, blokując i rzucając punkty. Gospodynie w 38. minucie meczu wyszły na prowadzenie 58:57, po akcji 2+1 Navondy Moore, którego nie oddały już do końca meczu. Przy stanie 64:62 piłkę miały akademiczki, jednak ich akcja okazała się nieskuteczna i to torunianki cieszyły się z wygranej w meczu i całym Turnieju o Puchar Prezydenta Torunia. Na zakończenie puchar drużynie z grodu Kopernika wręczył prezes "Katarzynek", Maciej Krystek. Końcowa kolejność: 1. Energa Toruń 4 8