,

CEWL: Valosun Brno pokonany

Debiutująca w rozgrywkach europejskich drużyna UTEX ROW Rybnik pokonała we własnej hali Valosun Brno 74:71. Rybniczanki po raz kolejny zafundowały swoim kibicom wiele emocji, jednak końcówka znowu okazała się szczęśliwa dla podopiecznych Mirosława Orczyka. Bohaterkami rybnickiej drużyny był duet Edyta Błaszczak – Jaynette Saunders, który w sumie zdobył 46 punktów.

,

Początek spotkania był bardzo wyrównany. W rybnickim teamie od początku znakomicie grały Edyta Błaszczak i Jaynetta Saunders, które indywidualnymi akcjami trzymały wynik. Czeszki, które spóźniły się na mecz, od początku grały bez żadnych kompleksów, trafiając rzut za rzutem – czy to z półdystansu czy dystansu. Po dobrej pierwszej kwarcie UTEX ROW prowadził 19:16. Przewaga ta mogła być zdecydowanie większa, gdyby nie dużo niecelnych rzutów z pod samego kosza Amerykanek Hollie Merideth i Nikity Bell. Największa przewaga rybnickich koszykarek w pierwszej połowie wynosiła 6 oczek – 32:26, jednak szybko zostało zniwelowane przez zawodniczki z Brna i na przerwę drużyny schodziły przy stanie 36:34 dla ekipy z Rybnika. Druga odsłona zaczęła się zdecydowanie lepiej dla podopiecznych Mirosława Orczyka. Kilka efektownych akcji Nikity Bell i Jaynetty Saunders dały gospodyniom 11 oczek przewagi. Przy takiej przewadze trener rybnickiej drużyny zaczął systematycznie wpuszczać na parkiet zawodniczki rezerwowe. Fakt ten szybko wykorzystały przyjezdne, które z minuty na minutę zmniejszały straty. Z dobrej strony pokazały się szczególnie wysokie Romana Hejdova oraz Amerykanka Wynter Whitley. Ten duet napsuł wiele nerwów beniaminkowi Ford Germaz Ekstraklasy. Przed decydującą kwartą wynik brzmiał 56:50 co oznaczało emocje w ostatnich 10 minutach. Zmienniczki jednak dzielnie utrzymywały przewagę, aż do stanu 69:66. Wtedy to na parkiet powróciły Hollie Merideth i Jaynetta Saunders. Szczególnie powrót tej drugiej był dobrym posunięciem. Rybnicka rzucająca w decydujących momentach wzięła ciężar gry na swoje barki, a przewaga UTEX ROW-u wzrosła do 5 punktów. W ostatniej akcji meczu zawodniczki punkty zdobyła jeszcze dla Valosonu Hejdova ustalając wynik meczu na 74:71 dla drużyny z Rybnika. W polskiej drużynie kolejny znakomity występ odnotowała Edyta Błaszczak. Skrzydłowa UTEX-u zdobyła w tym meczu 29 punktów nie trafiając zaledwie 3 rzutów z gry. Do tego dorobku Błaszczak dodała jeszcze 11 zbiórek i 5 przechwytów. Z meczu na mecz lepiej spisuje się Jaynette Saunders, która w meczu z Valosonem zapisała w statystykach 17 punktów, 7 przechwytów, 6 zbiórek i 5 asyst. W drużynie z Brna z dobrej strony pokazała się Romana Hejdova i Amerykanka Wynter Whitley. Pierwsza zdobyła 21 punktów, będąc najskuteczniejszą zawodniczką swojej drużyny. Druga natomiast zdobyła 11 oczek i zebrała 13 piłek. UTEX ROW Rybnik – Valosun Brno 74:71 (19:16, 17:18, 20:16, 18:21) ROW: Edyta Błaszczak 29, Jaynette Saunders 17, Nikita Bell 10, Olena Proszczenko 7, Karolina Stanek 6, Joanna Szymczak-Górzyńska 3, Małgorzata Chomicka 2, Barbara Głocka 0, Hollie Merideth 0 Valosun: Romana Hejdova 21, Wynter Whitley 11, Miloslava Svobodova 11, Gabriela Giacintova 10, Veronika Vlkova 9, Barbora Danihlikova 4, Andrea Belanska 3, Alexandra Ciulisova 2, Eva Mrhalkova 0 zobacz szczegółowe statystyki meczu