,

ViaSMS.pl CUP: Zwycięstwo Wisły!

Koszykarki Wisły Can-Pack zdobyły Puchar Polski. W finale ViaSMS.pl Cup "Biała Gwiazda" wygrała z Lotosem Gdynia 81:76. MVP meczu finałowego wybrana została Nicole Powell, a całego turnieju Final Four Ewelina Kobryn.

,

Ostatni raz Puchar Polski zespół Białej Gwiazdy zdobył w 2009 r., a przez kolejne dwa sezony to trofeum zdobywała drużyna Lotosu Gdynia. Dzisiejszy mecz w którym passa Lotosu została przerwana przez Wisłę Can-Pack, stał na bardzo wysokim poziomie, a jego losy rozstrzygnęły się dopiero w ostatnich minutach czwartej kwarty. Wielki Finał Pucharu Polski Koszykarek ViaSMS.pl Cup rozpoczął hymn Polski. Przed rzutem sędziowskim minutą ciszy upamiętnione zostały Ofiary katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Wisła Can-Pack rozpoczęła w następującym zestawieniu: Milka Bjelica, Paulina Pawlak, Nicole Powell, Ewelina Kobryn i Erin Phillips. Mecz znakomicie rozpoczęły wiślaczki. Pierwsze punkty po rzucie z dystansu zapisała na swoim i wiślackim koncie Nicole Powell, za moment wynik podwyższyły Ewelina Kobryn i Milka Bjelica. Wisła Can-Pack prowadziła 7:0 i wydawałoby się, że dalej przebieg rywalizacji o Puchar Polski potoczy się gładko pod dyktando wiślaczek w dodatku wspartych przez żywiołowych krakowskich fanów. Jednak nic bardziej mylnego. Drużyna Lotosu po wstępnej niemocy po rzucie Geraldine Robert zaczęła powoli, aczkolwiek systematycznie odrabiać straty. Jeszcze w 4 minucie Wisła Can-Pack prowadziła 11:2. Wówczas o czas poprosił trener Lotosu Gdynia - Pan Javier Fort Punente. Po tej przerwie, trener Lotosu ukarany został przewinieniem technicznym. Jednak wiślaczki, a konkretnie Nicole Powell nie wykorzystała rzutów wolnych, a za moment piłkę straciła Milka Bjelica. Jednak za moment po faulu Geraldine Robert akcję "2+1" wykończyła Milka Bjelica i Biała Gwiazda prowadziła 13:4. Po chwili na parkiet wbiegła Taj McWilliams, która po kilku sekundach zdobyła pierwsze swoje, a kolejne punkty dla Wisły Can-Pack. Ostatnie minuty pierwszej kwarty lepiej rozegrała drużyna Lotosu, jednak pierwsza odsłona finałowego spotkania zakończyła się zwycięstwem Wisły Can-Pack 22:15. W drugiej kwarcie tablicę wyników uruchomiła Ewelina Kobryn, a asystę zaliczyła Taj McWilliams. Druga kwarta meczu była najbardziej wyrównaną częścią meczu. W szóstej minucie drugiej kwarty znakomicie zagrała Anke De Mondt, która dwukrotnie punktowała wykonując rzuty z dalekiego dystansu. Wisła Can-Pack prowadziła 38:28. Podobnie jak w pierwszej kwarcie, ostatnie minuty drugiej kwarty należały do zespołu z Gdyni. Jednak w ostatniej akcji drugiej kwarty wspaniałym rzutem z dystansu popisała się Nicole Powell. Ostatecznie wynik drugiej kwarty remisowy 21:21. Przy wyniku 43:36 rozpoczęła się trzecia odsłona spotkania. Tę kwartę znakomicie zagrały zawodniczki Lotosu Gdynia. W pierwszych minutach tej części meczu Lotos odrabiał straty. Pierwsze punkty w tej części meczu dla Wisły Can-Pack padły po celnym rzucie Eweliny Kobryn w trzeciej minucie trzeciej kwarty. W piątej minucie trzeciej kwarty po akcji "2+1" Jolene Anderson Wisła Can-Pack prowadziła 50:47, ale Lotos zbliżał się z wynikiem ku przerażeniu krakowskiej publiczności. Po celnych rzutach wolnych w wykonaniu Aneiki Henry, po faulu Eweliny Kobryn Wisła Can-Pack miała tylko jedno-punktową przewagę. Za moment Magdalena Kaczmarska zdobyła punkty dla Lotosu i tym samym wyprowadziła ekipę z Gdyni na prowadzenie 51:50. W tym momencie o czas poprosił trener Wisły Can-Pack Jose Hernandez. Po tej przerwie Anke De Mondt kapitalnie posłała piłkę z dystansu i wyprowadziła Wisłę Can-Pack na prowadzenie. Jednak po chwili akcję "2+1" zaliczyła Magdalena Ziętara i Lotos ponownie objął prowadzenie. Ostatecznie trzecią kwartę wygrała drużyna Lotosu 22:14. Przy wyniku 58:57 dla Lotosu Gdynia rozpoczęła się ostatnia odsłona spotkania. W tej kwarcie prowadzenie zmieniało się praktycznie po każdej akcji. Najważniejsze punkty zdobyła Erin Phillips, która w ostatnich minutach spotkania zdobyła trzy punkty, a za moment była bezbłędna przy wykonywaniu rzutów wolnych. Czwartą kwartę wygrała Wisła Can-Pack 24:18 i w rezultacie całe finałowe spotkanie 81:76. MVP spotkania finałowego wybrana została Nicole Powell, a MVP całego turnieju finałowego Ewelina Kobryn. Wisła Can-Pack Kraków - Lotos Gdynia 81:76 (22:15, 21:21, 14:22, 24:18)
Wisła Can-Pack: Ewelina Kobryn 19, Nicole Powell 15 (3x3), Taj McWilliams-Franklin 12, Anke de Mondt 11 (3x3), Erin Phillips 11 (5 prz.), Milka Bjelica 9 (8 zb.), Paulina Pawlak 2 (6 as.), Katarzyna Krężel 2.
Lotos: Geraldine Robert 19, Jolene Anderson 17, Anna Henry Aneika 13, Magdalena Ziętara 11 (4 prz.), Magdalena Kaczmarska 8, Adrijana Knezević 8, Natalia Plumbi 0, Constance Jinks 0.