,

Nie patrzeć na miejsce rywalek

Gdyby o wyniku w sporcie miały decydować dotychczasowe osiągnięcia oraz forma z poprzednich zawodów, Matizol Lider nawet nie musiałby wyjeżdżać z Pruszkowa, aby liczyć na komplet punktów w starciu z PTK Pabianice. Sport potrafi być jednak nieprzewidywalny, dlatego koszykarki pruszkowskiego klubu muszą zachować czujność przed pierwszym wyjazdowym spotkaniem w nowym roku.

,

PTK to beniaminek. Zespół, który trzykrotnie wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywek w Polsce, ale ze względu na brak odpowiedniej hali nie mógł w nich wystartować. Z tego powodu pabianiczanki powracały do rywalizacji w pierwszej lidze, gdzie długo nie miały sobie równych. Zespół może się pochwalić jedną z lepszych serii w Polsce, pod względem wygranych kolejno spotkań ligowych. W sezonach 2009/2010 oraz 2010/2011 PTK wygrało łącznie aż 33 mecze z rzędu, ale w ekstraklasie drużynie nie wiedzie się aż tak dobrze.

Do starcia z Matizolem Liderem drużyna prowadzona przez Edytę Koryznę rozegrała 13 spotkań, lecz żadnego z nich nie wygrała. Najbliżej sukcesu pabianiczanki były podczas wyjazdowego meczu z KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp., który przegrały różnicą dziesięciu punktów.

Kibice PTK nie mieli do tej pory wielu okazji do obejrzenia swojego zespołu w Pabianicach. Beniaminek zmagania w PLKK rozpoczął od dziewięciu spotkań wyjazdowych, teraz do końca rundy zasadniczej ma już jednak nie opuszczać macierzystej hali.

O obliczu zespołu decydują zawodniczki znad Wisły, wiele z nich przez lata grało na zapleczu najwyższej klasy rozgrywek w Polsce. Ten brak doświadczenia w grze pabianiczanek widoczny był zwłaszcza w drugich kwartach meczu. PTK kilka spotkań ligowych rozpoczynało bowiem dobrze, ale gdy tylko rywalki potrafiły wyjść na prowadzenie w grę koszykarek wkradała się nerwowość, co przekładało się później na wynik.

Najbardziej doświadczoną zawodniczką PTK jest Agata Gajda (7,5 pkt, 2,9 zbiórki oraz 3,4 asysty), która ma na swoim koncie kilka medali mistrzostw Polski. Grająca na pozycji rozgrywającej zawodniczka w przeszłości grała też w reprezentacji, ale statystyczna liderką swojej drużyny nie jest. Gajdę wyprzedza przebijająca się dopiero do seniorskiej koszykówkiMonika Jasnowska. 20-letnia rzucająca swoją przygodę z seniorską koszykówką rozpoczynała w SMS PZKosz Łomianki, ale później podpisała kontrakt z CCC Polkowice. W trosce o minuty na boisku Jasnowska zdecydowała udać się na wypożyczenie do PTK, gdzie średnio może liczyć na 21 minut na boisku. Jasnowska oprócz 10,5 punktu na mecz ma 2,5 zbiórki.

Zawodniczką PTK jest dobrze znana w Pruszkowie Katarzyna Salska. Popularna "Salsa” podczas meczu z Matizolem Liderem nabawiła się groźnie wyglądającego urazu kolana, ale po krótkiej przerwie wróciła do gry. Później w połowie grudnia doznała jednak kolejnej kontuzji i od tego czasu nie pojawiła się na boisku.

- Spotkania z potencjalnie słabszymi rywalami zawsze są trudne. My jako zespół stawiane jesteśmy w roli zdecydowanego faworyta, który musi wygrać. Wtedy każde nasze gorsze zagranie oceniane jest zupełnie inaczej przez kibiców. Do tego moment naszej dekoncentracji może pobudzić rywalki do jeszcze lepszej gry i wzmocnić w nich wiarę w zwycięstwo. W takich spotkaniach najważniejsza jest koncentracja od pierwszej do ostatniej minuty i to trener stara nam się wpoić - mówi podkoszowa Matizolu Lidera, Paulina Rozwadowska.

Spotkanie będzie można obejrzeć na stronie ImprezyLive.pl. Początek sobotnich zawodów o godzinie 17:30.