,

Final Eight bez Wisły Can-Pack

W decydującym o awansie do Final Eight Euroligi Kobiet meczu koszykarki Wisły Can-Pack Kraków uległy w Bourges ekipie Basket 59:66.

,

Decydujący mecz w Bourges rozpoczął się z półgodzinnym opóźnieniem spowodowanym problemami organizacyjnymi. Pierwsze punkty zdobyły gospodynie - Endene Miyem jako pierwsza skierowała piłkę do kosza. Pierwsze punkty dla Wisły Can-Pack zdobyła Anke De Mondt, Belgijka oddała celny rzut zza linii 6.75 m. Pierwsza kwarta spotkania to bardzo dobra gra mistrzyń Polski, które głównie za sprawą Alany Beard, Justyny Żurowskiej oraz Tiny Charles wygrała pierwszą część meczu 17:9.

W drugiej kwarcie wynik otworzyła najlepsza koszykarka Europy 2012 Celine Dumerc. Ale chwilę później po faulu Pauline Krawczyk, Daria Mieloszyńska-Zwolak wykorzystała dwa przyznane rzuty wolne. Wiślaczki podobnie jak w pierwszej kwarcie miały widoczną przewagę na parkiecie i w czwartej minucie drugiej kwarty, po punktach zdobytych przez Paulinę Pawlak, prowadziły 25:17. Ostatnie punkty w tej części meczu zdobyła Tina Charles na 2 i pół minuty przed upływem drugich dziesięciu minut, ustalając wynik drugiej odsłony na 14:10 dla Bourges.

Trzecia odsłona spotkania, przy wyniku 27:23 dla zespołu krakowskiego, zaczęła się bardzo źle dla Wisły Can-Pack. Tina Charles popełniła błąd kroków, ale to jeszcze nie była tragedia. Przez 3 i pół minuty na parkiecie królowały zawodniczki Bourges, które po celnych rzutach Celine Dumerc, Endene Miyem oraz z rzutów wolnych Styliani Kaltsidou objęły prowadzenie 29:27. Do remisu 29:29 doprowadziła Tina Charles, ale chwilę później na prowadzenie Bourges Basket wyprowadziła znakomita Endene Miyem. W piątej minucie trzeciej kwarty Bourges Basket po punktach zdobytych przez Pauline Krawczyk prowadziło już 36:31. Jednak Wisła Can-Pack walczyła i na dwie minuty przed zakończeniem trzeciej odsłony po punktach zdobytych przez Katarzynę Krężel zza linii 6.75 m powrociła na prowadznie 42:40, a na minutę przed zakończeniem trzeciej kwarty po punktach zdobytych przez Paulinę Pawlak "Biała Gwiazda" prowadziła 46:42. Ostatnie punkty w tej kwarcie zdobyła Romane Bernies, która ustaliła wynik kwarty na 21:19 dla Bourges.

Przy wyniku 46:44 dla Wisły Can-Pack rozpoczęła się ostatnia kwarta spotkania. I zaczęła się dobrze dla zespołu krakowskiego, który jako pierwszy w ostatniej części meczu zdobył punkty, a konkretnie uczyniła to Katarzyna Krężel. Bourges Basket w obecności trzech tysięcy kibiców zbliżało się co chwilę z wynikiem i na 5 minut 48 sekund przed zakończeniem regulaminowego czasu gry czwartej kwarty, po dodatkowym rzucie wolnym Endene Miyem, doprowadziło do wyrównania 52:52. Wisła Can-Pack po wykorzystanym przez Tinę Charles jednym rzucie wolnym wyszła na prowadzenie 53:52, ale zespół francuski nie dawał za wygraną. Styliani Kaltsidou chwilę później zdobyła trzy punkty, wyprowadzając Bourges na prowadzenie 55:53, ale chwilę później znów Tina Charles doprowadziła do wyrównania 55:55. Jednak ostatnie minuty należały do zawodniczek miejscowych, chociaż na minutę i 17 sekund przed zakończeniem szansę miała jeszcze Alana Beard, która przy wyniku 61:57 dla Bourges została sfaulowana przez Styliani Kaltsidou i sędziowie przyznali trzy rzuty wolne. Amerykanka wykorzystała niestety tylko jeden rzut. Ostatnie punkty w meczu zdobyła Endene Miyem, która ustaliła wynik spotkania na 66:59 dla Bourges Basket i należy podkreślić, że właśnie ta zawodniczka poprowadziła ekipę z Bourges do zwycięstwa, zdobywając 20 punktów i notując 14 zbiórek (double-double). Bourges Basket wygrało dwa mecze w rywalizacji play-off i to mistrz Francji zagra w Final Eight w Jekatrynburgu.

Awans do Final Eight w Jekaterynburgu uzyskały drużyny CCC Polkowice, Sparta&K Moskwa Region Vidnoje, Galatasaray Stambuł, Fenerbahce Stambuł, Good Angels Koszyce, Bourges Basket, Famila Schio oraz UMMC Jekaterynburg.

Bourges Basket - Wisła Can-Pack Kraków 66:59 (9:17, 14:10, 21:19, 22:13)
Wisła Can-Pack: Charles 19, Beard 11, Żurowska 9, Krężel 9, Pawlak 6, De Mondt 3, Mieloszyńska-Zwolak 2, Horti 0.