Przedostatni test mecz na plus. Polska wygrywa z Portugalią

,

Przygotowania reprezentacji Polski koszykarek do eliminacji mistrzostw Europy 2015 weszły w decydującą fazę. W przedostatnim meczu kontrolnym zespół Jacka Winnickiego pokonał Portugalię 69:59, a najwięcej punktów dla naszego zespołu rzuciła Magdalena Leciejewska.

,

Szybka gra w ataku w połączeniu z mądrą defensywą ma być wizytówką reprezentacji Polski kobiet podczas zbliżających się wielkimi krokami eliminacji mistrzostw Europy 2015. Pierwsze mecze kwalifikacji zaplanowano na 7 i 8 czerwca w Helskinkach, a jednym z elementów przygotowujących drużynę narodową do dobrej gry na tej imprezie jest dwumecz z Portugalią.

Trenerzy kadry nie ukrywali, że mecz z Portugalią i jego końcowy wynik nie był celem samym w sobie. Najważniejsze było wzajemne zrozumienie zespołu oraz możliwość przetestowania różnych wariantów taktycznych na tle innej drużyny narodowej.

Polki od początku starały się grać szybko, często z własnej strefy obronnej podając piłkę do zawodniczki wbiegającej w pole trzech sekund. Nie zawsze były jednak dokładne w tych zagraniach, co starały się wykorzystać rywalki. Portugalki jeszcze przed wejściem na boisko wyglądały na bardzo skupione, a wybiegając na rozgrzewkę niespodziewanie przebiegły całą halę dookoła ku zdziwieniu rozgrzewających się tuż reprezentantek Polski. To skupienie w połączeniu z dobrą skutecznością z dystansu pozwoliło koszykarkom z Półwyspu Iberyjskiego prowadzić po pierwszej kwarcie 16:15, a później przegrywać do przerwy zaledwie jednym punktem i to przy zaledwie czterech wymuszonych przewinieniach.

Po zakończeniu pierwszej połowy biało-czerwone szybko zeszły do szatni, gdzie czekała je długa rozmowa z trenerem Jackiem Winnickim. Szkoleniowiec reprezentacji Polski nie był zadowolony z postawy zespołu także po przewie, dlatego ku zdziwieniu obserwatorów zaraz po wznowieniu gry i straconym przez Polki koszu poprosił o przerwę. Taka reakcja szkoleniowca poskutkowała. Od wyniku 34:33 biało-czerwone coraz lepiej prezentowały się w defensywie, co miało widoczne przełożenia na atak. Po skutecznych akcjach Magdaleny Skorek i Magdaleny Leciejewskiej oraz celnej trójce debiutującej w seniorskie reprezentacji Dominiki Owczarzak było 47:39 dla Polski.

Od tego momentu biało-czerwone przejęły kontrolę nad rozwojem wypadków na boisku, momentami prowadząc różnicą siedemnastu punktów. Ta przewaga nie zniechęciła jednak rywalek, które dzięki dwóm trójką zmniejszyły stratę do dziesięciu punktów w połowie ostatniej kwarty i taki wynik utrzymał się już do końca.

Polska - Portugalia 69:59 (15:16, 17:15, 23:10, 14:18)

Punkty dla Polski: Magdalena Leciejewska 11, Dominika Owczarzak 9, Agnieszka Szott-Hejmej 9, Joanna Walich 9, Weronika Idczak 9, Magdalena Skorek 8, Agnieszka Majewska 7, Agnieszka Skobel 4, Magdalena Ziętara 0, Paulina Misiek 0, Aleksandra Pawlak 0.

Najwięcej dla Portugalii: Carla Freitas 14, Sofia Silva 9, Vera Correia 9, Maria Correia 9.