Sezon 2021/2022 rozpoczęty – emocje w Sosnowcu, wysoka wygrana obrończyń tytułu

,

Punktualnie o godz. 16:00 w górę „poszła” pierwsza piłka nowego sezonu Energa Basket Ligi Kobiet, który… już w pierwszej kolejce pokazał, że będzie bardzo interesujący. Ogromne emocje były w Sosnowcu, a duży falstart zanotował gorzowski AZS – przegrywając w Gdyni różnicą aż 30 „oczek”.

,

Sezon od zwycięstwa rozpoczęła Ślęza, która z łatwością pokonała prowadzoną przez Jelene Skerovic GTK Gdynia 70:48. Wyrównana była tylko pierwsza kwarta spotkania, gdzie padł remis (po 14) – a w pozostałych kwartach górą były gospodynie. Patricia Bright rzuciła 25 punktów i była liderką zespołu prowadzonego przez Arkadiusza Rusina. Dobrze wypadła także Anna Jakubiuk, która w ciągu 27 minut uzbierała 14 „oczek” (6/8 z gry) i zebrała 11 piłek. W zespole z Pomorza jedyną zawodniczką z dwucyfrową zdobyczną punktową była sprowadzona w letniej przerwie Aleksandra Parzeńska – 17 punktów, 6 zbiórek. Oba zespoły miały jednak problem ze skutecznością, szczególnie zza linii 6,75 (1/12 – 1/18).

1KS Ślęza Wrocław - GTK Gdynia 70:48 (14:14, 22:11, 12:8, 22:15)

Ślęza: Bright 25, Wilson 18, Jakubiuk 14 (11 zb), Drop 6, Fekete 5 (13zb), Jasnowska 2
GTK: Parzeńska 17, Żytkowska 9, Wińkowska 8, Szulc 6, Bazan 4, Ossowska 2, Kobylińska 2

STATYSTYKI

Dobre widowisko zapowiadało się w Gdyni, gdzie podrażniony porażką w meczu o #SuzukiSuperPuchar mistrz Polski… nieoczekiwanie dość łatwo i wysoko wygrał z brązowym medalistą poprzedniego sezonu z Gorzowa Wielkopolskiego. Po wyrównanej pierwszej kwarcie, kolejne padły łupem zespołu trenera Gundarsa Vetry. Na ostatnią kwartę VBW Arka wychodziła z przewagą 22 „oczek” (55:33) i stało się jasne kto z tego spotkania wyjdzie zwycięsko. Alice Kunek rzuciła 12 punktów, a po 10 „oczek” zapisały na swoim koncie Megan Gustafson oraz KlaraLundquist. Dużo lepiej niż kilak dni temu zagrała także Ana-Marija Begić (16 minut, 8 punktów, 11 zbiórek).W drużynie z Gorzowa Wlkp. zawiodła przede wszystkim skuteczność – 26% do 44% rywalek. Borislava Hristova rzuciła 11 punktów, a „oczko” mniej uzbierała Courtney Hurt. W ataku brakowało przede wszystkim skuteczności Ksenii Tikhonenko, która rzuciła zaledwie dwa punkty (1/9) oraz zebrała 14 piłek.

VBW Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 70:40 (14:13, 21:11, 20:9, 15:7)

Arka: Kunek 12, Lundquist 10, Gustafson 10, Bertsch 9, Begić 8 (11zb), Bernies 7, Borkowska 6, Kastanek 4, Szymkiewicz 4
PSI Enea: Hristova 11, Hurt 10, Matkowska 4, Duchnowska 4, Tikhonenko 2 (14zb), Owczarzak 2, Dźwigalska 2, Śmiałek 2, Michniewicz 2, Kozłowska 1

STATYSTYKI

Ogromne emocje były natomiast w Sosnowcu, gdzie Zagłębie do samego końca walczyło o zwycięstwo z zespołem z Poznania. Udało się to po trafieniu Jessicy January na 7 sekund przed końcową syreną! Początek spotkania był zacięty, jednak po zmianie stron (III kwarta) dużo bardziej skuteczne były gospodynie, które po trafieniach właśnie Amerykanki z linii rzutów wolnych miały już 11 „oczek” przewagi (69:58). W ostatniej jednak kwarcie seria 12:0 zespołu prowadzonego przez trenera Grzegorza Zielińskiego, dała… prowadzenie 83:82 na 69 sekund przed zakończeniem. Wspomniana January rzuciła 28 punktów oraz rozdała 8 piłek. Po drugiej stronie 25 punktów i 9 zbiórek było dziełem Danielle McCray. W zespole z Gorzowa Wlkp. zabrakło w składzie Anny Makurat, Stelli Johnson oraz Stephanie Jones.

CTL Zagłębie Sosnowiec - Enea AZS Politechnika Poznań 84:83 (22:22, 24:20, 23:19, 15:22)

Zagłębie: January 28, Bogicević 23, Sagerer 14, Sutherland 7, Wojtala 7, Urbaniak 3, Wnorowska 2
AZS: McCray 25, Davis-Reimer 14, Demczur 13, Banaszak 12, Popović 8, Marciniak 7, Rogozińska 2, Makurat 2

STATYSTYKI

W derbach woj. kujawsko-pomorskiego ponownie lepsza drużyna z Bydgoszczy, która bez problemów ograła Katarzynki Toruń. Spotkanie ustawiła już pierwsza kwarta, którą to uczestnik EuroCup wygrał 26:8. W kolejnych minutach trener Piotr Kulpeksza dość mocno rotował składem, co jednak w dalszym ciągu pozwalało na powiększanie przewagi. Mecz z double-double zakończyły Nathalie Fontaine (15 punktów, 10 zbiórek) oraz Laura Miskiniene (10 punktów, 15 zbiórek). KS Basket 25 całkowicie zdominował walkę na tablicach (52:29). W zespole z Torunia Aleksandra Pszczolarska rzuciła 12 „oczek”.

Katarzynki Toruń - Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz 45:79 (8:26, 10:15, 12:13, 15:25)

Katarzynki: Pszczolarska 12, Scaife 10, Nowicka 8, Wieczyńska 5, Podkańska 5, Grzenkowicz 3, Bennett 2
Basket 25: Fontaine 15 (10zb), Stankiewicz 14, Houser 12, Michałek 12, Miskiniene 10 (15zb), Zasada 6, Szajtauer 4, Poboży 4, W. Sobiech 2

STATYSTYKI

W Polkowicach pierwszy mecz po 21 latach w najwyższej klasie rozgrywkowej zagrała SKK Polonia Warszawa, która po 10 minutach prowadziła z BC Polkowice 27:21. Beniaminek dobrze wypadł także w kolejnych 10 minutach, co dało ostatecznie 8 – punktowe prowadzenie po pierwszej połowie 43:35. Po zmianie stron zdobywca #SuzukiSuperPuchar włączył „piąty” bieg, co pozwoliło nie tylko odrobić straty – ale także wypracować wystarczającą do zwycięstwa przewagę. Polonia w samej końcówce seria 7:0 zniwelowała część strat, jednak aby było myśleć chociażby o dogrywce… to nie było mowy. Liderką „Pomarańczowych” była Feyonda Fitzgerlad, która rzuciła 20 punktów i rozdała 8 piłek, po drugiej stronie natomiast Marta Mistygacz – 17 punktów. Dobrze wypadła także Loryn Goodwin, która uzbierała 15 punktów, 7 asyst oraz 6 zbiórek.

BC Polkowice - SKK Polonia Warszawa 83:78 (21:27, 14:16, 25:10, 23:25)

BC: Fitzgerald 20, Cado 13, Gajda 12, Mavunga 11 (10zb), Spanou 9, Gertchen 9, Puter 4, Zięmborska 3, Bujniak 2
Polonia: Mistygacz 17, Goodwin 15, Preihs 11, Sosnowska 10, Knight 9, Gorsić 6 (10zb), Bucyk 6, Siemienas 4