,

Enea AZS - Ślęza: Wrocławianki z pewną wygraną

Ślęza Wrocław pokonała w Poznaniu Eneę AZS Poznań w 1. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet.

,

Mecz rozpoczął się bardzo intensywnie. Obie drużyny trafiały z dogodnych sytuacji, a na tablicy wyników w 4 minucie meczu widniał remis 7:7. Mecz celnym layupem otworzyła Khaalia Hillsman (Enea AZS), a po chwili za 3 punkty odpowiedziała Taisiia Udodenko (Ślęza). Ślęza kryła agresywnie na całym boisku, a z kolei poznańska drużyna rozpoczęła obroną strefową. Kiedy na tablicy wyników pojawił się wynik 13:19, trener Marek Lebiedziński wziął pierwszy czas. Akademiczki grały równie efektownie co wrocławianki jednak ze słabszą skutecznością, stąd przewaga Ślęzy powiększyła się po pierwszej kwarcie do 9p.

Druga kwarta to 2 celne „trójki”. O tablicę trafiła Kastanek ze Ślęzy, a „czyściochem” odpowiedziała Jazmine Davis z Poznania. Kiedy poznanianki znalazły receptę na obronę na całym Ślęzy o czas poprosił trener Arkadiusz Rusin. Mecz nadal był bardzo szybki i intensywny, a trenerzy obu drużyn dokonywali wiele zmian. Po kilku skutecznych akcjach za 3p. wrocławianek, akademiczki przeszły na obronę „każdy swego”. Przewaga Ślęzy niestety powoli rosła. Równo z syreną na koniec 1 połowy do kosza akademiczek trafiła Olena Samburska, która ustaliła wynik do przerwy 31:44.

Do przerwy najskuteczniejsza w poznańskiej drużynie była Jazmine Davis -10p. a w Ślęzie Wrocław Taisiia Udodenko – 12p.
Na początku drugiej połowy wrocławianki zaczęły „odjeżdżać” Enei AZS i w 2 minucie 3 kwarty, przy stanie 32:50 o czas poprosił ponownie trener Marek Lebiedziński. Ślęza nadal kryła bardzo agresywnie na całym boisku, męcząc poznanianki, zmuszając do wielu prostych strat, z których wyprowadzała szybkie i skuteczne kontry. Dodatkowo świetną skutecznością za 3 punkty dysponowała Marissa Kastanek, która w całym meczu oddała 5 celnych rzutów na 8 oddanych, a cały zespół wrocławianek trafił takich rzutów 11na 22 oddane!!! Trener Enea AZS próbował rotować składem i znaleźć receptę na grę wrocławianek, ale przewaga Ślęzy rosła i w 35 minucie meczu wynosiła już 22 punkty (37:59). Poznanianki w tej części gry zagrały bardzo nieskutecznie i słabiej w obronie, co spowodowało, że 3 kwartę przegrały bardzo wysoko (12:28) i na 4 część meczu wychodziły z prawie 30 punktową stratą (43:72).

W ostatniej odsłonie nadal raziła skuteczność poznanianek. W całym spotkaniu akademiczki miały tylko 31% z gry przy 55,6% skuteczności Ślęzy. Trener Marek Lebiedziński widząc wysoką przewagę Ślęzy postanowił wpuścić w 4 kwarcie młodziutką Weronikę Piechowiak. Niespełna 17-letnia poznanianka zagrała pierwszy raz w Energa Basket Lidze Kobiet łapiąc cenne doświadczenie. Mecz ostatecznie zakończył się ogromną przewagą Ślęzy 91:50.

----

Po meczu powiedzieli

Arkadiusz Rusin (trener 1KS Ślęza Wrocław): Bardzo się cieszę z wygranego meczu i z takiego otwarcia sezonu. Gratuluję moim zawodniczkom determinacji i zaangażowania. Szczególnie za grę defensywną. Mam nadzieję, że dalej będziemy ten element gry wzmacniać i poprawiać, gdyż tylko to może nam zagwarantować walkę o medale w tym sezonie.

Daria Marciniak (1KS Ślęza Wrocław): Witam wszystkim serdecznie, troszkę z innej strony niż przyzwyczaiłam poznańskich kibiców, ale taki jest sport. Bardzo się cieszę, że zagrałyśmy w końcu świetnie w obronie. I tak jak trener powiedział, jak będziemy grać dobrze w obronie to pójdzie nam również w ataku.

Marek Lebiedziński (trener Enea AZS): Gratuluję trenerowi drużyny przeciwnej i zawodniczkom Ślęzy. Tak jak trener Arkadiusz powiedział mieliśmy ogromny problem z przeprowadzeniem piłki i znalezieniem pozycji do rzutu, może jedynie poza sytuacją low posta. Zbyt dużo prostych strat, z których padły łatwe punkty i szybko wzrastała przewaga drużyny przyjezdnej. Bardzo dziękujemy kibicom, którzy tak mocno nas wspierali na tym meczu i mam nadzieję, że tak wysoka porażka was nie zniechęci i będziecie nas wspierać równie mocno w kolejnych meczach.

Kinga Demczur (Enea AZS): Przyłączam się do gratulacji dla drużyny Ślęzy. Niestety nie wyszła nam druga połowa tego meczu. Wrocławianki rozbiły nas szybkimi i skutecznymi kontrami i przewaga bardzo szybko urosła. Nie byłyśmy w stanie dogonić. Jednak na spokojnie przeanalizujemy ten mecz i wyciągniemy wnioski na kolejne spotkania.